oficiální stránky www.kretin.eu
Dnes je pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf, zítra Milan.
Přehrada na Křetínce

Přehrada na Křetínce  

Přidáno 12.06.2009 - Přehrada na Křetínce

Údolní nádrž na řece Křetínce byla vybudována v letech 1972 - 1976 a do plného provozu byla předána v roce 1978. Oficiální název přehrady je sice Vodní nádrž Letovice, ale běžně se používá pojmenování podle řeky Křetínky. Hlavním posláním tohoto vodního díla je vyrovnávání toku řeky Svitavy. Dále je přehrada využívána pro rekreaci, rybolov a vodní sporty. Na březích přehrady je však zakázáno stanování, kempování a rozdělávání ohňů. Vyjímka platí pouze pro rekreační zařízení Svitavice. Délka vodní nádrže je 4.7 km, největší šířka je 397 m (od mostu přes Bohuňovskou zátoku ke Svitavici), největší hloubka je 27 m a zatopená plocha je bezmála 111 ha.

Od počátku nového tisíciletí má přehrada na Křetínce dokonce svůj fan club, tedy sdružení svých příznivců. Jedná se o neziskovou organizaci Fan-Club BOP Křetínka z Letovic, která zde každoročně pořádá mimo jiné listopadový Běh okolo Křetínky, ale také tolik potřebný a užitečný jarní úklid odpadků z břehů přehrady.

 

Přehrada na Křetínce

 

Řeka Křetínka

Tok říčky Křetínky, na kterém bylo vybudováno vodní dílo Letovice je dlouhý 29 km. Říčka Křetínka pramení v Třebovském mezihoří 150 m severně od obce Stašov. Dále říčka protéká sevřeným údolím podél komunikace směrem na Hamry. V místě napojení komunikace ze Stašova na komunikaci z Poličky se do Křetínky vlévá z pravé strany Bysterský potok. Dále protéká říčka obcí Svojanov, Dolní Lhotou, kde se do Křetínky vlévá z pravé strany Kavinský potok. ( Kaviny - přírodní památka - hluboce zařezané údolí potoka s živými travertiny a se smrkovými porosty pralesního charakteru). Dalšími vesnicemi na toku Křetínky jsou Bohuňov, Hutě, Horní Poříčí, Křetín, kde se nachází počátek vzdutí vodní nádrže. Na pravé straně přehrady leží Vranová a na opačném břehu Lazinov. Tři kilometry pod hrází přehrady se Křetínka vlévá do Svitavy. Z povodí říčky, které má rozlohu 129 km2, přitéká nad přehradní hrází do Křetínky celkem 26 pravostraných přítoků - z nihž je největší Rohozenský potok a Krvinský potok a 21 levostranných přítoků, z nihž je největší Rohozenský potok. Pod hrází má Křetínka ještě dva menší pravostranné přítoky. V povodí Křetínky se nachází mimo již zmíněné obce obec Bystré, Dolní Jedlová, Hartmanice, Hlásnice, Trpín, Kněževes, Jobova Lhota, Veselka, Vřesice, Starý Svojanov a Rohozná. V těchto obcích v povodí říčky Křetínky žije přibližně 5000 obyvatel ( dle údajů z roku 2000). Z výrobních činností převažuje zemědělská výroba, zpracování dřeva a v obci Bystré také výroba obuvi.

 

Vyhledávání v článcích:
  


OBEC KŘETÍN
Kontaktní údaje:

Obecní úřad Křetín
Křetín 100
679 62
Česká republika

Tel.:
+420 516 470 620

E-mail:
obec@kretin.eu

Úřední hodiny:
Středa 16:00-18:00 hod

Kde nás najdete?
Křetín na www.mapy.cz


Kalendář svozů odpadu

Portál krizového řízení JMK

Předpověď počasíUžitečné odkazy :


coupona.com.uaNapsat mail správci webu :
TOPlist


copyright © 2009 kretin.eu