oficiální stránky www.kretin.eu
Dnes je úterý 28. listopadu 2023, svátek má René, zítra Zina.
Obecní samospráva

Moravská vlajka na křetínské radnici – 05.07.2019  

Přidáno 05.07.2019 - Obecní samospráva

Moravská vlajka na budově OÚ Křetín

U příležitosti státního svátku sv. Cyrila a Metoděje se na křetínském obecním úřadě vedle vlajky České republiky objevila i vlajka zobrazující červenobíle šachovanou orlici na modrém poli. Tato vlajka symbolizuje Moravu. Vychází z nejstaršího dochovaného zobrazení moravské standarty ze 13. století a je ve shodě s velkým státním znakem ČR - čtvrceným, kde jedna čtvrtina znaku s bíločervenou (přesněji stříbročervenou) orlicí v modrém poli symbolizuje právě historickou zemi Moravu.

Vyvěšení moravské vlajky společně s vlajkou ČR na budově obecního úřadu u příležitosti svátku svatých Cyrila a Metoděje 5. července bylo schváleno usnesením Zastupitelstva obce Křetín na jednání dne 5. června 2019. Obec Křetín se tak připojila k bezmála půldruhé tisícovce obcí a měst především z Moravy, ale i z Čech, ze Slezska a ze zahraničí, které v tento den některou z variant moravské vlajky rovněž vyvěšují.

Velká Morava jako první stabilní knížectví západních Slovanů se stala inspiračním zdrojem pro vznik následných státních útvarů v raně středověké střední Evropě - Českého knížectví a Polského a Uherského království. Kulturní odkaz působení Slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje, kteří na pozvání knížete Rastislava přinesli na Moravu slovanské písmo a církevní jazyk staroslověnštinu, překlady svatých textů Bible do staroslověnštiny a přispěli k rozvoji vzdělanosti a kultury staromoravského státu, svým významem středoevropskou oblast výrazně překračuje, a ne nadarmo jsou dnes oba světci vnímáni nejen jako patroni Moravy, ale rovněž jako spolupatroni celé Evropy.

Aktem vyvěšení vlajky s moravskou symbolikou na státní svátek Den sv. Cyrila a Metoděje dne 5. července se moravská obec Křetín k tomuto odkazu hlásí a vyjadřuje mu náležitou úctu.

                                                                                                Ing. Bořek Procházka, starosta obce

 

 


Morava (1)

Nejstarší doložený prapor Moravy, bíločerveně (stříbrnočerveně) šachovaná orlice na modrém poli, v souladu s oficiální heraldikou ČR; tato varianta byla zvolena pro vyvěšení na křetínské radnici. Zdroj obrázku [1]. 

Morava (2)

Novodobá varianta moravské vlajky - žlutočervená bikolóra s modrým štítkem se žlutočerveně (zlatočerveně) šachovanou orlicí. Vlajku užívá občanské sdružení Moravská národní obec. Zdroj obrázku [2].  

[1] Autor: Banner_of_arms_of_Moravia.png: Modification by Ninane / See 'Source'Moravia.svg: Lukáš Mižochderivative work: Magairlin (talk) - Banner_of_arms_of_Moravia.pngMoravia.svg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11653298

[2] Autor: Flag of Moravia.svg: Lukáš Mižochderivative work: Magairlin (diskuse) - Flag of Moravia.svg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11651093

 

Vyhledávání v článcích:
  


OBEC KŘETÍN
Kontaktní údaje:

Obecní úřad Křetín
Křetín 100
679 62
Česká republika

Tel.:
+420 516 470 620

E-mail:
obec@kretin.eu

Úřední hodiny:
Středa 16:00-18:00 hod

Kde nás najdete?
Křetín na www.mapy.cz


Kalendář svozů odpadu

Portál krizového řízení JMK

Předpověď počasíUžitečné odkazy :


coupona.com.uaNapsat mail správci webu :
TOPlist


copyright © 2009 kretin.eu