oficiální stránky www.kretin.eu
Dnes je sobota 20. července 2024, svátek má Ilja, zítra Vítězslav.
Farnost Křetín

Poutní slavnost sv. Jeronýma v Křetíně, 4.10.2009  

Přidáno 06.10.2009 - Farnost Křetín

Sv. Jeroným je řazen vedle sv. Ambrože, Augustina a Řehoře Velikého k velkým západním církevním Otcům a učitelům církve. Žil ve 4. století po Kristu. Byl významným teologem, křesťanským spisovatelem a překladatelem. Je znám především jako autor tzv. Vulgaty neboli překladu Bible do mluvené latiny. Tento překlad vytvářel s úmyslem, aby byl jazyk Knihy maximálně srozumitelný pro všechny posluchače, a pracoval na něm celá desetiletí. Ve své době byl Jeroným jistě člověkem vynikajícím nad své okolí. Byl velmi vzdělaný, kromě latiny ovládal řečtinu a také hebrejštinu.

Poutní slavnost v Křetíně je slavena vždy první neděli po svátku tohoto patrona zdejšího farního kostela (30. září), letos tedy připadla na neděli 4. října. Duchovní oslavy ve farnosti vrcholily jako obvykle nedělní dopolední mší svatou a odpoledním Te Deum a svátostným požehnáním. Dopolední mši samozřejmě celebroval P. Zdeněk a ve svém kázání hovořil o originalitě a o jejím pokřiveném vnímání v dnešní době, o její snadné záměně za výstřednost. Originální můžeme být i svým vzděláním, umem, laskavostí či ochotou pomáhat a konat dobro.

sv. Jeroným  

Děti, ty neměly celou neděli stání a i když už toho stačily od poloviny týdne dosti utratit, chtěly si posledního dne kolotočování a dalších atrakcí opravdu řádně užít, to je jasné. Počasí se nakonec i přes nepříliš optimistickou předpověď celkem vydařilo (však „prolitých" poutí už si také pár pamatujeme). Jak moc na venkov dopadá všudypřítomná hospodářská krize, by nám dnes asi mnohem lépe než fundovaní analytici řekli podle svých tržeb majitelé stánků, kterých bylo letos na naší pouti také snad o něco méně než v minulých letech.

Každý z návštěvníků pouti měl možnost navštívit i výstavu výtvarných prací, která se již po osmé konala v křetínském kulturním domě (= v sokolovně). Představila obrazy, ale i artefakty jiného charakteru (šperky, módní doplňky, ...) plného tuctu autorů, kteří se volně sdružují pod názvem „Sešlost šestnáct plus mínus". Vazba tohoto neformálního uskupení na Křetín je dána současným bydlištěm nebo rodinnými kořeny některých jeho členů v Křetíně a jeho blízkém okolí. Kdo na výstavu přišel, mohl se prostřednictvím dobrovolného vstupného podílet také na dobré věci. O výstavě se podrobněji dočtete v článku Výtvarníci v Křetíně pro dobrou věc .

Fotografie jsou z nedělního odpoledne (4.10.2009)...


více článků z farnosti - klikněte sem...                                            více fotogalerií je tady...

Vyhledávání v článcích:
  


OBEC KŘETÍN
Kontaktní údaje:

Obecní úřad Křetín
Křetín 100
679 62
Česká republika

Tel.:
+420 516 470 620

E-mail:
obec@kretin.eu

Úřední hodiny:
Středa 16:00-18:00 hod

Kde nás najdete?
Křetín na www.mapy.cz


Kalendář svozů odpadu

Portál krizového řízení JMK

Předpověď počasíUžitečné odkazy :


coupona.com.uaNapsat mail správci webu :
TOPlist


copyright © 2009 kretin.eu