oficiální stránky www.kretin.eu
Dnes je středa 27. září 2023, svátek má Jonáš, zítra Václav, Den české státnosti.
Farnost Křetín

Ohlédnutí: K výročí žehnání nové fary – říjen 2015  

Přidáno 15.11.2015 - Farnost Křetín

Stará fara     Nová fara

Proměna jednoho místa...

Svěcení fary 1.10.1995

Svěcení fary v Křetíně 1.10.1995

V letošním roce 1. října uplynulo 20 let od žehnání nové fary v Křetíně. Než k tomuto okamžiku došlo, předcházelo této chvíli několik různých událostí. Před odchodem P. Vališe jsme o vážném stavu staré fary - velká vlhkost zdiva v přízemí - několikrát zamýšleli. On pro svůj věk se nechtěl do žádné rekonstrukce pouštět. Stejně tak smýšlel i jeho nástupce, bohuňovský farář P. Kafrda, který Křetín spravoval. Chtěli tuto náročnou stavební činnost nechat někomu mladšímu. Vhodná chvíle nastala po příchodu P. Zdeňka Veitha do Křetína. Po prvních úvahách faru zrekonstruovat se po změně poměrů u nás rozhodlo o radikálnějším kroku: starou faru zbourat a postavit novou.

Architektonický návrh vypracoval architekt Pavel Holouš z Blanska. Jednání a stavební řízení probíhala celé dva roky. Na jaře 1992 bylo vydáno povolení ke zbourání staré fary a na stavbu nové fary. Hned v červenci téhož roku byla hloubením suterénu zahájena vlastní stavba. Tato část byla pro nás nejnáročnější - trápila nás spodní voda. Stavba přes svůj atypický půdorys a tvar zdárně rostla, že již v roce 1995 se dokončovali vnější omítky a úpravy okolí. Nejradostnější okamžik pro stavebníky nastal, když v neděli 1. října 1995 světící biskup královéhradecký O. Karel Otčenášek slavnostně novou faru požehnal a předal k užívání.

Náklady na novou faru, tak jak byly zaznamenány, činily 2,5 miliónu korun. Navíc k tomu bylo odpracováno více jak 20 tisíc brigádnických hodin, které zdarma věnovali křetínští farnici i obyvatelé obcí farnosti Křetín (Vranová, Vřesice, Dolní Poříčí, Prostřední Poříčí), ale i z okolních farností a obcí. Finanční prostředky věnovali nejen farníci, ale i mnoho dárců a sponzorů a také obecní úřady farnosti. Jedním významných dárců byl např. mnichovský kardinál Friedrich Wetter.

Celou tuto stavební anabázi jsme si připomněli v neděli 4. října odpoledne malou výstavkou fotografií farníků na faře a společným posezením u kávy a různých pouťových dobrot. Vzpomínek bylo mnoho, ale mnohé již pomalu odvál čas. Všichni rádi vzpomínali a jsme hrdí, že se dílo, které zůstane vizitkou nejen naší odvahy pustit se do díla, ale i jako odkaz našim potomkům, jako naši předkové zanechali nám postavením úžasného barokního kostela zde ve Křetíně.

                                                                                                                Mgr. František Bačovský

 


více článků z farnosti - klikněte sem...

Vyhledávání v článcích:
  


OBEC KŘETÍN
Kontaktní údaje:

Obecní úřad Křetín
Křetín 100
679 62
Česká republika

Tel.:
+420 516 470 620

E-mail:
obec@kretin.eu

Úřední hodiny:
Středa 16:00-18:00 hod

Kde nás najdete?
Křetín na www.mapy.cz


Kalendář svozů odpadu

Portál krizového řízení JMK

Předpověď počasíUžitečné odkazy :


coupona.com.uaNapsat mail správci webu :
TOPlist


copyright © 2009 kretin.eu