oficiální stránky www.kretin.eu
Dnes je pondělí 1. července 2024, svátek má Jaroslava, zítra Patricie.
Obecní kronika

Úvod k Pamětní knize obce Křetína  

Přidáno 23.01.2010 - Obecní kronika

Než se začteme do úvodních zápisků, pojďme se nejdříve seznámit se vzhledem první ze dvou knih křetínské obecní kroniky.

Poslední příležitost k jejímu „osahání" jsme v Křetíně měli při výstavě kronik v roce 2006. Dnes si fyzický kontakt s originálem této pamětní knihy můžeme dopřát již pouze v případě, že navštívíme Státní okresní archiv Blansko a požádáme si o její prezenční vypůjčku do badatelny archivu. V blanenském archivu je kniha uložena již od roku 2007, a to v souladu se zákonem č. 499/2004 Sb., zkráceně nazývaným „archivní zákon". Stát tak garantuje ochranu této archiválie před jejím poškozením či ztrátou. Snad ano. (Jsou známy případy obcí, které neopatrným zacházením, nezodpovědným zapůjčováním nebo třeba při živelných pohromách - v posledních letech hlavně při povodních - o svou kroniku přišly).

Kniha je vázaná, v tvrdých deskách s látkovým potahem temné purpurové barvy. Formát knihy, měřený přes desky je asi 20,5 x 32,5 cm. Na přední straně desek je zlacený nápis „PAMĚTNÍ KNIHA OBCE KŘETÍNA". Na zadní straně desek je zaznamenáno, že „Tuto knihu vázal Ant. Jeník knihař v Kunštátě 1923". Oba nápisy jsou profilované - jakoby vyražené do desek. Kniha je opatřena rovněž ochranným penálem z tvrdého černě potaženého kartonu, z něhož vykukuje pouze její už notně odřený a páskou vyspravený hřbet.


     desky - zadní strana    desky - přední strana

 

Jenom pro zajímavost, Prostřední Poříčí si svou první kroniku pořídilo ve stejné době (1923) a u stejného knihaře a jak jsem měl možnost vidět, vnější podoba pamětních knih obou obcí je naprosto stejná, pochopitelně až na název obce na deskách.

Ale vraťme se ke křetínské kronice. Přední i zadní předsádka knihy má barevný potisk, sestávající z opakujících se výrazných červeno-žlutých rostlinných motivů na tmavě šedém podkladu. Celistvost a neporušenost knižní vazby je symbolicky (ale opravdu jen symbolicky - pokud to nebyla vůbec až pozdější kamufláž) vyjádřena žlutým převazem s pečetí z červeného vosku s otiskem obecního pečetidla z roku 1854 na přední předsádce.

předsádka    předsádka

Formát listů knihy je asi 20 x 32 cm. Kronika obsahuje celkem 145 číslovaných listů (tj. 290 stránek), jak se píše hned na prvním z nich. Avšak původně jich bylo patrně víc (jak se k tomu ještě dostaneme níže). O kolik přesně, nelze poznat. Listy byly totiž zpočátku číslovány souběžně s psaním jednotlivých zápisů a dnes je toto číslování zachováno až po list 19 včetně (zápis z roku 1938). Očíslování všech zbývajících listů až do konce knihy pak bylo provedeno zřejmě najednou (a zřejmě také účelově, po vyjmutí některých listů) v roce 1965 nebo 1966, jak by o tom svědčila datace oné poznámky na prvním listě.

 

List 1, strana A
 

Ještě prosím vydržte pár slov ke vzniku a k obsahu první knihy obecní kroniky. Povinnost vést pamětní knihu ukládal obci zákon z roku 1920 . V průběhu dvacátých let byly tedy v obcích Republiky československé zřizovány tzv. letopisecké komise (v Křetíně to bylo r. 1923) a pořizovány vlastní knihy pro psaní zápisů (Křetín a P. Poříčí rovněž r. 1923, viz výše). První zápis - jak jste se již mohli dočíst díky naší malé ochutnávce - učinil kronikář, tehdejší řídící učitel křetínské školy p. Gustav Janků až v roce 1926. Ve vedení kroniky pak pokračoval nejméně až do nešťastného roku 1938. Jak a kým bylo do kroniky zapisováno v následujících pohnutých létech druhé republiky, okupace a snad i ještě krátce po válce, to přesně nevíme. Podle toho, co mi sdělil můj předchůdce (p. Jaromír Kabátek), byly tyto zápisky pro jejich údajně hanobící charakter (?) - prý na pokyn „z okresu" - z kroniky vyjmuty a vazba byla zpět knihařsky zapravena! (Marná ty snaho obecní pečeti - anebo se pečeť v kronice ocitla právě až v této souvislosti?) Ať už byly příčiny či pohnutky tohoto úkonu jakékoliv, stala se tímto naší obecní kronice, alespoň podle mě, velká újma. Zápisy do pamětní knihy obce pak byly obnoveny až v roce 1965. Nejprve retrospektivním neboli zpětným záznamem událostí z let 1939-1965. Ten učinil ve spolupráci s tehdejší letopiseckou komisí pan učitel Jaroslav Dvorský. Vedení pravidelných zápisů se pak od roku 1966 ujal v pořadí třetí kronikář, pan Jaromír Kabátek, povoláním také učitel a v poválečném období člověk dosti politicky činný: opakovaně předseda a tajemník křetínského MNV a angažovaný straník (KSČ). Ten pak první knihu kroniky uzavřel zápisem za rok 1991 (na přední straně listu č. 142; zbývající listy v knize č. 143-145 jsou ponechány nepopsané).

Chcete-li, omlouvám se Vám za tento snad až příliš mnohoslovný prolog. Věřte mi, opravdu nejsem Jirásek, ale přesto se mi chce nyní s Jiráskem zvolat: „Aj, pojďte a poslyšte pověsti dávných časů..." No, tak zlé to snad zase nebude, ale teď už - jak praví jiný superklasik Jára Cimrman - "Vzhůru dolů!", my tedy konkrétně do roku 1926...

23.01.2010                                                                                      Bořek Procházka, kronikář obce

 


na rychlou navigaci podle letopočtu tudy                                        <<< předchozí   následující >>>

 

Vyhledávání v článcích:
  


OBEC KŘETÍN




Kontaktní údaje:

Obecní úřad Křetín
Křetín 100
679 62
Česká republika

Tel.:
+420 516 470 620

E-mail:
obec@kretin.eu

Úřední hodiny:
Středa 16:00-18:00 hod

Kde nás najdete?
Křetín na www.mapy.cz


Kalendář svozů odpadu





Portál krizového řízení JMK





Předpověď počasí



Užitečné odkazy :






coupona.com.ua











Napsat mail správci webu :




TOPlist


copyright © 2009 kretin.eu