oficiální stránky www.kretin.eu
Dnes je pondělí 1. července 2024, svátek má Jaroslava, zítra Patricie.
Z tisku...

Kroniky si lidé přečtou na počítači  

Přidáno 03.09.2009 - Z tisku...

Blanenský deník

Obce Blanenska digitalizují své kroniky. Ty jsou tak přístupnější lidem.


Blanensko / Milovníci historie už nemusí hledat kroniky v archivech. Nahlédnou do nich třeba přímo doma přes webové stránky. Stále více obcí Blanenska si totiž nechává staré kroniky vydat na DVD nebo CD. Uchrání tak knihy a samotnou historii před zničením.

Čerstvou digitalizací prošly čtyři pamětní knihy Blanska. Události od roku 1927 do roku 1979 tak zabraly čtyři DVD. „Nyní přemýšlíme, jak kroniku zpřístupnit lidem. Možná DVD vypálíme a jednotlivé kusy prodáme zájemcům. Další možností je zveřejnit kroniku na webových stránkách města," přemítá ředitelka Muzea Blansko Eva Nečasová. Podle ní musí být kroniky uschované v archivu, kam zájemce pracovníci muzea posílají. „A lidé se po kronikách ptají často," upozornila Nečasová.

Své kroniky chce zachovat v digitální podobě a zpřístupnit lidem stále více měst a vesniček. Tvrdí to Lucie Ambrůzová ze společnosti YDS. Ta stránky, které psala minulost, skenuje a ukládá na CD nebo DVD. „Každá ručně psaná kronika je jedinečná a nenahraditelná. Bohužel některé kroniky shořely, ztratily se nebo je obci odmítá vydat bývalý kronikář. O obsahu kronik v archivech často nemá nikdo ani ponětí. Navíc inkoust postupem času bledne a text se ze stránek vytrácí," prozradila Ambrůzová. Digitalizace zabraňuje i poškození kronik. Tím, jak do nich lidé nahlížejí, se totiž časem opotřebují či dokonce poškodí.

Ne každé skenování je však šetrné. „My ale používáme speciální skenery, které minimalizují kontakt s knihou," podotkla Ambrůzová. V těchto strojích vyrovnává knihu při kopírování speciální kolíbka. Desku knihy tak stroj nerozlomí a dokáže zkopírovat i text psaný velmi blízko k hřbetu knihy.

Obcí, které se rozhodly zachovat své kroniky v elektronické podobě, na Blanensku přibývá. Do projektu Digitalizace kronik Jihomoravského kraje se zapojily i Adamov, Letovice, Kunštát, Velké Opatovice, Němčice, Žďár, Křtiny, Bořitov, Petrovice či Cetkovice.

Od loňska si mohou kroniku v digitální podobě zakoupit Kunštátští. Propadnou se tak až do roku dvacet tři. Originál je vzácný a křehký. „Staré záznamy jsou psané inkoustem tmavým až do černa. Ten se trochu ztrácí. Já píši kroniku speciálním perem nebo propiskou. Tyto náplně vydrží," míní Vladimír Všianský, který doplňuje kunštátské příběhy do červené knihy se zlatým nápisem Kronika.

Už druhým rokem mohou nahlédnout do kroniky přes počítač Petrovičtí. „Měli jsme strach, aby se kronika neztratila. V minulosti si ji lidé půjčovali a bylo těžké ji dohledat. Teď jsme do knihovny pořídili speciální počítač, kde ji mohou zájemci zhlédnout. Chceme s tím dnes zabodovat při návštěvě komise soutěže Knihovna roku," uvedl petrovický starosta Vladimír Paulík s tím, že pět kronik z Petrovic mohou lidé pročíst také na internetu. Za nejstarší záznamy Paulík považuje kroniku mateřské školy. Ta píše svou historii od roku osmačtyřicet. „Digitalizace nás díky projektu Jihomoravského kraje vyšla na osm tisíc korun," dodal Paulík.

Boskovičtí radní digitalizaci kroniky zatím odmítají. Jsou tak jedním z měst, které ovlivnily škrty v rozpočtu.


autor: Karolína Opatřilová

Vyšlo ve středu 3. září 2009 v Blanenském deníku.
V digitální podobě deníku publikováno pod názvem Kroniky zvěčňují na dvd a cd .

Vyhledávání v článcích:
  


OBEC KŘETÍN




Kontaktní údaje:

Obecní úřad Křetín
Křetín 100
679 62
Česká republika

Tel.:
+420 516 470 620

E-mail:
obec@kretin.eu

Úřední hodiny:
Středa 16:00-18:00 hod

Kde nás najdete?
Křetín na www.mapy.cz


Kalendář svozů odpadu





Portál krizového řízení JMK





Předpověď počasí



Užitečné odkazy :






coupona.com.ua











Napsat mail správci webu :




TOPlist


copyright © 2009 kretin.eu