oficiální stránky www.kretin.eu
Dnes je úterý 12. listopadu 2019, svátek má Benedikt, zítra Tibor.
Kultura

Výstava obrazů v Křetíně – 29. a 30.09.2018  

Přidáno 04.11.2018 - Kultura

Výstav obrazů, KD Křetín 29. a 30.09.2018

Poslední říjnový víkend náležel křetínský kulturním dům výtvarnému umění. Konala se zde výstava obrazů hned dvou současných malířů, Petra Bernarda a Karla Věstínského.

Prvního jmenovaného snad netřeba domácím příliš představovat, neboť jeho život a tvorba jsou posledních 30 let nedomyslitelně spojeny právě se Křetínem. Petrovy krajinné obrazy nezapřou inspiraci krásnou přírodou údolí Křetínky, ale i tajuplných zákoutí blízké Vysočiny. Obdivuhodné je vystižení detailů rostlin (květin) či motýlů na zátiších, zachycení lidské tváře na vystavených portrétech. Zobrazované předměty či osoby mají nápaditou aranži a vtip.

Tvorba Karla Věstínského, malíře z nedaleké Olešnice, rovněž vzdává hold důvěrně známé krajině v okolí jeho rodiště, ale zcela jiným způsobem, než bychom čekali. Na obrazech převládá zemitá hněď, ale v celé až neuvěřitelně bohaté škále odstínů! Obrazy bez popisků ponechávají velký prostor pozorovatelově fantazii. Z mnohých sálá energie horotvorných procesů v hlubinách Země, neživá hmota v pohybu. Jiné zase budí dojem, jako by autor na velké plátno přenesl mikroskopická pozorování krystalků nerostů či jiných přírodnin.

Výstava byla zahájena vernisáží v sobotu 29. října. Ta sama o sobě již ve svém úvodu přinesla všem přítomným krásný zážitek z hudebního vystoupení paní Magdy Vašulkové a z poetického přednesu pana Michala Kolaříka. Připravené pohoštění příjemnou atmosféru společného setkání jen doplnilo. Návštěva byla hojná nejen při sobotní vernisáži, ale a obzvláště pak i při nedělní prosluněné poutní slavnosti. Věříme, že se výstava všem líbila.

Výstavu uspořádala obec Křetín a jak bylo zmíněno při jejím zahájení, byla věnována oslavám 100. výročí vzniku Československa. Všem, kdo pomohli s přípravou a přispěli k jejímu úspěšnému uskutečnění patří velké díky! Tak zase napřesrok...Wink

Poznámka: Celkový výtěžek z dobrovolného vstupného v hodnotě 4204 Kč byl věnován na potřeby farního kostela sv. Jeronýma v Křetíně. Všem štědrým přispěvatelům děkujeme.

Text admin (publikováno i v říjnovém OMD)
Foto J. Čočková a admin


Výstava obrazů

Výstava obrazů KD Křetín - 29.-30.09.2018 

 

 

Vyhledávání v článcích:
  


OBEC KŘETÍN
Kontaktní údaje:

Obecní úřad Křetín
Křetín 100
679 62
Česká republika

Tel.:
+420 516 470 620

E-mail:
obec@kretin.eu

Úřední hodiny:
Středa 16:00-18:00 hod

Kde nás najdete?
Křetín na www.mapy.cz


Portál krizového řízení JMK

Předpověď počasíUžitečné odkazy :


coupona.com.uaNapsat mail správci webu :
TOPlist


copyright © 2009 kretin.eu