oficiální stránky www.kretin.eu
Dnes je čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita, zítra Sabina.
Obecní samospráva

Čestné občanství obce Křetín bylo uděleno – 24.09.2010  

Přidáno 06.10.2010 - Obecní samospráva

V pátek 24. září 2010 v podvečerních hodinách se konalo v budově Základní školy v Křetíně slavnostní veřejné zasedání zastupitelstva obce Křetín.
Slavnostní bylo toto jednání hned ze dvou důvodů. Prvním byl bilanční projev starosty obce u příležitosti končícího volebního období současné obecní samosprávy. Druhým - a tím hlavním - pak bylo udílení čestného občanství obce Křetín panu profesoru Emanuelu Ondráčkovi.
Celý proces udílení, který vrcholil vlastním slavnostním aktem v poslední zářijový pátek, byl zahájen na den přesně před 6 měsíci podáním návrhu na zasedání zastupitelstva obce 24.03.2010. Zdůvodnění návrhu bylo předvedeno nejen zastupitelům, ale prostřednictvím obecního webu i široké veřejnosti (viz článek K jednání zastupitelstva o udělení čestného občanství ). K jednomyslnému schválení návrhu všemi přítomnými zastupiteli došlo na jejich řádném jednání dne 29.06.2010.
Slavnostní zasedání zastupitelstva obce dne 24. září bylo pohostinně přijato v prostorách křetínské základní školy. Pro vlastní jednání za přítomnosti slavnostních hostů z řad nejbližší rodiny pana profesora, z vedení sousedních obcí, občanů Křetína, ale i všech ostatních, kdo se chtěli této události zúčastnit, byly zvoleny místnosti školní družiny. Jednání zastupitelstva zahájil uvítáním všech přítomných a seznámením s programem schůze starosta obce, Ing. Jan Halata. Dvěma krátkými skladbami pro zobcovou flétnu a přednesem veršů potěšili přítomné žáci křetínské školy. Ačkoliv ve skutečnosti je ještě jedno - poslední - pracovní zastupitelstvo teprve před námi, využil pan starosta Halata této příležitosti, aby zhodnotil činnost obecní samosprávy v právě končícím funkčním období, bohatém na události (tj. různé investiční akce, ale také lze například vzpomenout uspořádání oslav 700. výročí obce) a aby poděkoval členům zastupitelstva za jejich vykonanou práci. Po tomto projevu byl již členem zastupitelstva obce a navrhovatelem čestného občanství, Ing. Bořkem Procházkou, uveden hlavní bod jednání - udělení čestného občanství panu profesoru Ing. Emanuelu Ondráčkovi, CSc.
Listinu jako symbol udělení čestného občanství předal novému křetínskému čestnému občanu pan starosta Halata. Na památku této události předal panu profesoru jako dar od obce místostarosta Mgr. Jan Jež obraz křetínského výtvarníka pana Petra Bernarda, s motivem zdejší obecné školy, kterou pan profesor Ondráček v dětství také navštěvoval (dnes školka, dům č. 55). Za květinou z rukou členky zastupitelstva paní Ing. Ladislavy Bernardové pak následovala gratulace všech zbývajících přítomných zastupitelek a zastupitelů a nezbytný přípitek.

          

          

 
P.Bernard: Stará škola

Poté se slova ujal novopečený čestný občan, nejen aby poděkoval za projevenou poctu, ale aby nás všechny seznámil s okolnostmi a souvislostmi této mimořádné události na pozadí historických událostí posledního století, ale i významných mezníků v životaběhu pana profesora Ondráčka a jeho blízkých. Vzpomenuti byli rodiče pana profesora, rodný dům na Dolním Poříčí, dětství a školní léta v Křetíně. Vtipně představena nám byla i choť, paní Jaromíra, a poté i dvě generace potomků manželů Ondráčkových. Ve svém projevu se pan profesor zaměřil i na problematiku čestného občanství obecně, na pozadí platné legislativy ČR (Zákon o obcích, ale i Ústava ČR) a vyzval zastupitele obce, aby této problematice i nadále věnovali pozornost a pokusili se sestavit a přijmout pravidla naší obce pro případné další udílení čestných občanství v budoucnu. Závěrečná zamyšlení byla věnována tématům Duše (i obec může mít svou Duši!) a hodnotovým triádám (pozitivním i negativním), jež můžeme dnes vyznávat nebo odmítnout. Musím říct a věřím, že všichni, kdo byli přítomni by mi to potvrdili, že přednesený proslov byl velmi živý, vtipný, mnohokrát sklidil potlesk na otevřené scéně a pan profesor Ondráček nás jím opět a znovu přesvědčil o svém upřímném vztahu k místu, které je i nám tak vzácné a milé, ke Křetínu.
Na závěr svého vystoupení představil pan profesor Ondráček pro změnu své dárky pro obec Křetín. Máte možnost si zde prohlédnout obraz s názvem "Symboly Duše Křetína", jehož autorkou je vnučka pana profesora, slečna Tereza Bobková, spolu s textem věnování, které je k obrazu připojeno. Dalším milým dárkem je pak audiozáznam 5 dílného rozhlasového pořadu z cyklu „Osudy" Českého Rozhlasu 3 Vltava, jenž byl s panem profesorem natočen roku 2004.

  

 


Po doznění oficiální části večera, kterou zakončil druhým přípitkem a svým závěrečným slovem opět pan starosta Ing. Jan Halata, pozvala všechny přítomné k prohlídce školy ale především k malému pohoštění úřadující zástupkyně ředitelky školy paní Mgr. Petra Procházková.
Prostory školy a bohaté pohoštění byly zásluhou zaměstnankyň školy perfektně připraveny a poskytly více než přívětivé prostředí pro společenskou část večera, která se i za účasti pan profesora a jeho choti protáhla do (až) nepředpokládaných pozdních hodin následující noci.
Všem, kteří neváhali přiložit ruku k dílu při přípravě akce, případně při úklidu po ní, patří velké díky!

                                                                                                                                      (admin)

Autor fotografií: T. Strážnický


více fotogalerií je tady...

 

Vyhledávání v článcích:
  


OBEC KŘETÍN
Kontaktní údaje:

Obecní úřad Křetín
Křetín 100
679 62
Česká republika

Tel.:
+420 516 470 620

E-mail:
obec@kretin.eu

Úřední hodiny:
Středa 16:00-18:00 hod

Kde nás najdete?
Křetín na www.mapy.cz


Portál krizového řízení JMK

Předpověď počasíUžitečné odkazy :


coupona.com.uaNapsat mail správci webu :
TOPlist


copyright © 2009 kretin.eu