oficiální stránky www.kretin.eu
Dnes je čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita, zítra Sabina.
Obecní samospráva

Koncert duchovní hudby na počest křetínského rodáka Františka Mareše – 29.09.2012  

Přidáno 13.10.2012 - Obecní samospráva

V měsíci září jsme si připomněli 150. výročí narození křetínského rodáka, pedagoga, školního rady a ředitele Vesniných škol, pana Františka Mareše (*29.9.1862 Křetín, +11.9.1941 Brno).

Již v průběhu září jsme se jako obec připojili k některým vzpomínkovým akcím, které v Brně pořádal Ženský vzdělávací spolek Vesna, kterému František Mareš věnoval více než 30 let svého života (1888-1919). První z nich byla návštěva hrobu F. Mareše na brněnském Ústředním hřbitově. Společně s členkami a příznivci Vesny se této akce zúčastnil za obec Křetín místostarosta Ing. Bořek Procházka, zastupující ředitelka ZŠ a MŠ Křetín Mgr. Petra Procházková a pan Prof. Ing. Emanuel Ondráček, CSc. se svou chotí, paní Jaromírou. Setkání s lidmi z Vesny bylo i přes nepřízeň počasí velmi příjemné! Zajímavým zážitkem bylo i zastavení u nedalekého místa odpočinku další významné osobnosti narozené v Křetíně, stavitele Františka Aloise Dvořáka (*19.6.1852 Křetín, +4.6.1925 Brno), jehož náhrobek můžete rovněž vidět ve fotogalerii k článku.

O týden později zahajovala Vesna v Jurkovičově jizbě ve svém sídle na Údolní ulici v Brně výstavu o Františku Marešovi. Využili jsme opět této příležitosti k návštěvě přátel z Vesny a k předání pozvánek na koncert duchovní hudby do Křetína.

Pořadateli koncertu duchovní hudby na počest křetínského rodáka Františka Mareše byla obec Křetín a společnost Domovem české hudby, o.p.š. z Prahy. Termín koncertu byl stanoven na sobotu 29.9.2012, na předvečer pouti a zároveň předvečer 150. výročí narození F. Mareše. Naše pozvání na koncert přijali i přátelé z Vesny, včetně starostky paní Marie Šigutové s chotěm, paní profesorky Aleny Veselé, emeritní rektorky JAMU a paní RNDr. Ireny Hrabětové, která má osobní vazby právě k rodině stavitele F. A. Dvořáka z Křetína. Pro vzácnou návštěvu jsme ještě před koncertem připravili krátkou prohlídku obce spojenou s návštěvou u pamětní desky Františku Marešovi (na budově sídla Dětské léčebny Křetín). Návštěva si se zájmem prohlédla i křetínskou základní školu, kde pro ni bylo nachystáno malé pohoštění.

Díky laskavosti Farního úřadu v Křetíně, zastoupeného panem farářem P. Mgr. Veithem, se koncert mohl uskutečnit v prostorách barokního kostela sv. Jeronýma. Koncert přilákal asi osm desítek návštěvníků z Křetína a blízkého okolí. Vystupujícími umělci byli paní Irena Houkalová (soprán), pan Drahoslav Gric (varhany) a pan Martin Havelík (violoncello). Na programu koncertu byly skladby Johana Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiho, Jiřího Dismase Zelenky, Felixe Mendelssohna - Bartholdyho, Antona Rubinsteina, Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka. Koncert byl pro naši obec bezesporu mimořádnou kulturní událostí a pro jeho návštěvníky krásným hudebním zážitkem. Za své umění tak sklidili vystupující hudebníci bouřlivý potlesk publika.

Výtěžek z dobrovolného vstupné na koncert, který činil 4060,- Kč, byl obcí věnován na potřeby kostela sv. Jeronýma.

                                                                                                pro www.kretin.eu napsal admin

 

Blíže se seznámit s osudy pana Františka Mareše můžete v článku brněnské historičky Mgr. Mileny Flodrové .


více fotogalerií je tady...

Vyhledávání v článcích:
  


OBEC KŘETÍN
Kontaktní údaje:

Obecní úřad Křetín
Křetín 100
679 62
Česká republika

Tel.:
+420 516 470 620

E-mail:
obec@kretin.eu

Úřední hodiny:
Středa 16:00-18:00 hod

Kde nás najdete?
Křetín na www.mapy.cz


Portál krizového řízení JMK

Předpověď počasíUžitečné odkazy :


coupona.com.uaNapsat mail správci webu :
TOPlist


copyright © 2009 kretin.eu