oficiální stránky www.kretin.eu
Dnes je čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita, zítra Sabina.
Obecní samospráva

Úprava areálu „Pod Lipami“ – ošetření a kácení dřevin (doplněno o fotodokumentaci)  

Přidáno 04.03.2012 - Obecní samospráva

Vážení spoluobčané!

V souvislosti s postupným budováním víceúčelového areálu „Pod Lipami", zejména pro zajištění bezpečnosti mládeže a ostatních občanů byl rozšířenou komisí zastupitelstva obce a odbornou znalkyní-dendroložkou z Agentury ochrany přírody posouzen stav stromů-především lipové aleje a náletových plevelných dřevin u vstupu na hřiště a po levé straně cesty „Na Baštu".

Zdravotní stav líp vzhledem ke stáří a předchozím udržovacím zásahům není dobrý a pro daný prostor bezpečný. Dvě lípy budou z těchto důvodů pokáceny, na ostatních bude odstraněno nebezpečné asymetrické větvení směrem do hřiště. Protože téměř všechny lípy aleje vykazují trhliny-výrazné mrazové pukliny, musí být průběžně sledovány a při pokračující degradaci odstraněny.

Následně po tomto opatření bude prováděna nová výsadba tak, aby stromořadí bylo doplněno a zachováno.

Nesourodé plevelné porosty u vstupu do hřiště až po začátek lipové aleje budou vykáceny. Poté bude terén upraven tak, aby vznikl plynulý nástup na nezpevněnou pěšinu alejí „po hrázi". Upravený terén bude samozřejmě opět osázen odpovídajícími dřevinami.

Povolení se vydává i na kácení jasanu v zatáčce před poštou u Hynkových /dříve Belových/ , dokončeno bude kácení u „horní čekárny", aby po odfrézování či odstranění pařezů mohl být prostor znovu upraven a osázen.

Vážení spoluobčané, chci Vás ubezpečit, že popsané zásahy, které budou realizovány v měsíci březnu, byly důkladně zváženy a především podpořeny odborným posouzením.

V konečném důsledku to umožní perspektivní trvalou úpravu dotčených prostorů i průběžnou obnovu historického lipového stromořadí.

                                                                                                              Ing. Jan Halata, starosta

 


Přiložené fotografie byly pořízeny při opakovaných a prohlídkách lipové aleje na hrázi u hřiště v průběhu února a na začátku března tohoto roku. Dokumentují rozsah poškození kmenů stromů mrazovými trhlinami (u některých již s tzv. mrazovou kýlou), které otevírají dovnitř kmene cestu vodě a způsobují hnilobu. Toto dokládá například fotka č. 15 fotogalerie, kde je vidět v prasklině průhled skrz celý kmen. Patrné jsou rovněž statické poruchy, zapříčiněné mimo jiné nesymetrickým větvením (naprosto převažují větve orientované nad hřiště) a výrazným náklonem některých stromů. (foto admin)

S případnými dotazy se prosím neváhejte obrátit na obecní úřad nebo přímo na pana starostu Halatu.


Vyhledávání v článcích:
  


OBEC KŘETÍN
Kontaktní údaje:

Obecní úřad Křetín
Křetín 100
679 62
Česká republika

Tel.:
+420 516 470 620

E-mail:
obec@kretin.eu

Úřední hodiny:
Středa 16:00-18:00 hod

Kde nás najdete?
Křetín na www.mapy.cz


Portál krizového řízení JMK

Předpověď počasíUžitečné odkazy :


coupona.com.uaNapsat mail správci webu :
TOPlist


copyright © 2009 kretin.eu