oficiální stránky www.kretin.eu
Dnes je čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita, zítra Sabina.
Obecní samospráva

Obec Křetín změnou dodavatele ušetřila za nákup elektrické energie  

Přidáno 03.12.2011 - Obecní samospráva

Pár slov k liberalizaci trhu s energiemi.

Od 1. ledna 2006 došlo na základě ustanovení tzv. energetického zákona a dalších vyhlášek státního Energetického regulačního úřadu k úplnému uvolnění trhu s elektřinou, od 1.1.2007 byl liberalizován rovněž trh se zemním plynem. Všichni zákazníci včetně domácností se stali zákazníky oprávněnými s právem změnit dodavatele. V současné době na trhu s energiemi působí již desítky společností.


Existence konkurence a možnost změny dodavatele elektřiny nebo plynu vytváří pro běžného spotřebitele možná trošku nepřehlednou džungli nabídek (u šampónu nebo u jogurtů si také musíte vybrat z mnoha druhů a značek), ale v konečném důsledku mu může přinést úsporu řádově i v tisícikorunách za rok. Obchodní praktiky a postupy některých takzvaných obchodníků však nebyly a nejsou právě etické, jak jste možná měli i někteří z vás nepříjemnou možnost poznat a jak jsme vás na to na obecních webových stránkách nebo na vývěskách v obci již opakovaně upozorňovali.

Změna dodavatele elektrické energie Obcí Křetín v roce 2010.

Co se týče elektřiny, Obec Křetín spravuje několik odběrných míst. Jedná se o veřejná osvětlení v Křetíně a na Dolním Poříčí, osvětlení a odběr elektřiny na hřbitově, o hasičskou zbrojnici, kulturní dům, hřiště Pod Lipami a budovu obecního úřadu. Jako zřizovatel Základní školy a mateřské školy hradí Obec Křetín rovněž provozní náklady spojené s nákupem el. energie i na těchto dvou odběrných místech (budovy č.p. 142 a č.p. 55). Odběr plynu v obecních zařízeních se momentálně týká pouze budovy základní školy.

Vzhledem k nemalé celkové roční spotřebě elektrické energie kolem 200 MWh (za obec se školou a školkou dohromady) se rada obce rozhodla v polovině roku 2010 oslovit potencionální dodavatele s žádostí o vypracování individuální cenové nabídky. Bylo osloveno 8 firem a ze srovnání obdržených nabídek vyplynulo velmi zajímavé cenové rozpětí: rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší nabídkou činil při dané spotřebě až 95.000,- Kč !!! Při výběru nového dodavatele byly pečlivě zkoumány i obchodní podmínky těchto dodavatelů (např. kalendář plateb záloh, způsob ročního vyúčtování a vracení přeplatků apod.). Jako nový dodavatel el. energie pro zbytek roku 2010 a pro celý rok 2011 byla nakonec vybrána společnost Nano Energies Trade s.r.o.

Výsledek: ušetřili jsme 100 tisíc korun!

Po obdržení vyúčtování firmy Nano Energies Trade s.r.o. za období 09/2010 - 09/2011 (Obec) a 10/2010 - 09/2011 (ZŠ a MŠ) jsme provedli výpočet úspory při konkrétní celkové spotřebě cca 220 MWh za toto zúčtovací období.


Výsledek potvrdil předpoklad výběrového řízení v roce 2010. Úspora za nákup elektrické energie Obcí Křetín od fitmy Nano Energies Trade s.r.o. oproti cenám předchozího dodavatele činila 64.207,- Kč, u školy a školky to bylo 35.067,- Kč, dohromady tedy bezmála 100.000,- Kč !

Jak dál? Tržní ceny je třeba hlídat.

Protože se blíží konec smluvního vztahu obou našich institucí s firmou N.E.T. s.r.o. (smlouvy vyprší k 31.12.2011) provedli jsme na přelomu října a listopadu nové výběrové řízení za účelem kontroly ekonomiky nákupu elektrické energie v roce 2012.

Zaslané nabídky 11 z celkových 16 poptávaných firem ukázaly, jak se situace na trhu neustále vyvíjí a mění a spotřebitel, který chce opravdu ušetřit levnějším nákupem, musí být neustále „ve střehu". Náš současný dodavatel se z pozice nejlevnějšího v roce 2010 ocitl svou cenovou nabídkou pro rok 2012 až ve druhé (té dražší) polovině soutěžících. Rozdíl oproti nejlevnější nabídce byl více než 40 tisíc Kč při předpokládané roční spotřebě na všech odběrných místech Obce Křetín a ZŠ a MŠ Křetín.

V roce 2012 nakoupí Obec Křetín elektřinu opět od nového dodavatele.

Ačkoliv jsme museli ocenit celkově bezproblémový průběh více než rok trvajícího smluvního vztahu a seriózní jednání společnosti Nano Energies Trade s.r.o., předpokládaná úspora kolem 4 desítek tisíc korun za rok vedla obecní radu k opětovnému rozhodnutí o změně dodavatele elektrické energie pro rok 2012. Po prověření smluvních a obchodních podmínek se jím stala společnost Amper Market, a.s. Škole byl doporučen rovněž přechod k tomuto dodavateli (a doporučení bylo vedením školy akceptováno). Smlouva je uzavřena na období 1.1.2012 - 31.12.2012, příští podzim nás tedy opět očekává další výběrové řízení.

Škola změnila i dodavatele plynu.

 

Průzkum trhu v oblasti obchodování s plynem ukázal, že změna dodavatele by mohla přinést škole další reálnou úsporu kolem 15 tisíc korun za rok. Vypracovaná individuální cenová nabídka pak způsobila milé překvapení, protože výše úspory se při předpokládané roční spotřebě plynu v budově ZŠ (to je jediné odběrné místo v obecních zařízeních) vyšplhala až na dvojnásobek, tedy na cca 30.000,- Kč / rok. Nabídka firmy United Energies Trading, a.s. garantuje škole tyto výhodné ceny za prodej plynu po dobu 24 měsíců. Dodávka plynu do školy touto společností začala 1. prosince tohoto roku.


Co lze říci závěrem?

Poznatky z posledních necelých dvou let nám ukazují, že ušetřit za nákup energií lze - při aktivním přístupu spotřebitele ke kontrole cen, dostupných na současném volném trhu. Další přirozenou cestou je hledání úspor ve vlastní spotřebě.

V tomto duchu byla koncipována i naše letošní žádost o dotaci v rámci 1. výzvy MAS pro rok 2011, bohužel neúspěšná, která byla zaměřena na dokončení výměny oken a opravu opláštění budovy základní školy. Nicméně věřím, že stejně jako v posledních dvou letech se i v příštím roce podaří s podporou obecního zastupitelstva vyčlenit v rozpočtu obce částku pro další dílčí etapu výměny oken v ZŠ a obdobně že bude řešen i katastrofální stav oken v budově mateřské školy.

Náhrada stávajících klasických výbojek ve svítidlech veřejného osvětlení za úspornější na bázi LED je kvůli pořizovacím nákladům pro nás zatím asi hudbou budoucnosti, ale i v této oblasti jsme vypustili v letošním roce alespoň pomyslnou první vlaštovku: nové osvětlení obecního vánočního stromu sestává právě ze svítidel typu LED, což by se mělo výrazně promítnout do spotřeby při letošním adventním, vánočním a také povánočním rozsvěcení stromu.

Ať Vám následující dny a týdny přinesou mnoho radosti a příjemné pohody!

 

                                                                                            Ing. Bořek Procházka, místostarosta

Vyhledávání v článcích:
  


OBEC KŘETÍN
Kontaktní údaje:

Obecní úřad Křetín
Křetín 100
679 62
Česká republika

Tel.:
+420 516 470 620

E-mail:
obec@kretin.eu

Úřední hodiny:
Středa 16:00-18:00 hod

Kde nás najdete?
Křetín na www.mapy.cz


Portál krizového řízení JMK

Předpověď počasíUžitečné odkazy :


coupona.com.uaNapsat mail správci webu :
TOPlist


copyright © 2009 kretin.eu