oficiální stránky www.kretin.eu
Dnes je úterý 28. listopadu 2023, svátek má René, zítra Zina.
Myslivecké sdružení

Myslivost ve Křetíně  

Přidáno 23.06.2009 - Myslivecké sdružení

Na Kozím hrbu, v lese kousek nad Křetínem, lze nalézt zajímavou památku: kámen s vytesaným reliéfem jelena a letopočtem 3. 12. 1876. Je to prý připomínka odstřelu posledního zdejšího jelena ...

pamětní kámen 1876

V roce 1949, 13. dubna, vzniká ve Křetíně první myslivecký spolek s názvem Lidová myslivecká společnost „Jalovec", hospodařící na katastrech tehdy spojených obcí Křetín-Vřesice. V roce 1962 odchází Vřesice do sdružení k Sulíkovu a křetínští myslivci jsou administrativně sloučeni s Vranovou do Mysliveckého sdružení Křetín II, zatímco MS Křetín I tvoří obce Prostřední Poříčí, Dolní Poříčí a Horní Poříčí. Ale jen do dalšího přeskupení v roce 1978, kdy se Vranová ocitá ve sdružení s Nýrovem a ve Křetíně a na všech třech Poříčích je naopak ustaveno společné Myslivecké sdružení „Poříčí" se sídlem ve Křetíně. Sdružení hospodaří na území o celkové rozloze 1454 ha, z čehož je 902 ha polí, 519 ha lesů, 11 ha vodních ploch a 22 ha ploch ostatních.

V 50. a 60. letech 20. století byla lovena zvěř srnčí, zajíci, bažanti a koroptve. Lov drobné zvěře však od konce 60. a začátku 70. let 20. století vinou prudce klesajících stavů této zvěře téměř ustal. Naopak, v roce 1970, bylo na Křetínsku uloveno první prase divoké - kňour o váze 145 kg. Od poloviny 70. let se začalo s lovem kachen, které se zde objevily v souvislosti s napouštěním přehrady, a v letech 80. byla z chovné obůrky na katastru Chrastavce vypuštěna zvěř dančí, která se posléze rozšířila až na Poříčsko. První trofejový daňek ve Křetíně byl uloven v roce 1996. V současnosti je na území sdružení chováno a loveno: cca 30-40 ks srnčí zvěře, 4-6 ks dančí zvěře, až 38 divočáků, 40 ks kachen a 50 ks bažantích kohoutů z odchovu. Loví se rovněž zákonem povolená škodná. Zajíci zde nejsou v posledních letech loveni vůbec, koroptve rovněž ne - ty jsou ostatně na území ČR chráněny vyhláškou 395/1992 Sb. jako ohrožený druh.

Ale krom chovu a lovu je třeba připomenout i společenský význam myslivosti. Organizujeme nejen setkání členů sdružení (např. poslední leče), ale i akce určené široké veřejnosti (především ples) a nebo se aktivně podílíme na přípravě kulturních akcí obce (mimo jiné na přípravě obecního vánočního stromu). Velice důležitá je rovněž výchova dětí formou vycházek do přírody, spojených se znalostními i dovednostními soutěžemi na myslivecké chatě. Obci pomáháme rovněž s vysazováním stromků. K naší činnosti patří i obhospodařování mysliveckých políček.

Nejdůležitější kulturní událostí v roce je pro nás bezesporu každoroční myslivecký ples, který má ve Křetíně tradici již od padesátých let. Dlouhá léta si křetínský myslivecký ples zachovává svou velkou společenskou vážnost a je znám a uznáván v širokém okolí.

V součastné době má Myslivecké sdružení „Poříčí" celkem 31 členů; na katastru obce Křetín působí 13 členů.


Články:

Vyhledávání v článcích:
  


OBEC KŘETÍN
Kontaktní údaje:

Obecní úřad Křetín
Křetín 100
679 62
Česká republika

Tel.:
+420 516 470 620

E-mail:
obec@kretin.eu

Úřední hodiny:
Středa 16:00-18:00 hod

Kde nás najdete?
Křetín na www.mapy.cz


Kalendář svozů odpadu

Portál krizového řízení JMK

Předpověď počasíUžitečné odkazy :


coupona.com.uaNapsat mail správci webu :
TOPlist


copyright © 2009 kretin.eu