oficiální stránky www.kretin.eu
Dnes je sobota 20. července 2024, svátek má Ilja, zítra Vítězslav.
Myslivecké sdružení

Poslední červnový víkend v Křetíně patřil daňkům – 24. až 26.06.2011  

Přidáno 12.07.2011 - Myslivecké sdružení

Poslední červnový víkend se stal Křetín místem konání přehlídky trofejí daňčí zvěře a odborné myslivecké konference zaměřené právě na chov daňků. Stalo se tak u příležitosti 25. výročí založení chovu této zvěře v kraji nad soutokem řek Křetínky a Svitavy. Ačkoli počátek tohoto chovu je třeba hledat v obci Chrastavec, kromě honitby tamějšího mysliveckého sdružení „Na Čihadlech" tvoří dnes již oficiálně uznanou oblast chovu daňka skvrnitého „Českomoravské pomezí - Javoří" dále honitba MS „Ochoza Vlkov" se sídlem v Meziříčku a právě také honitba MS „Poříčí" se sídlem v Křetíně.

Celá akce se konala v křetínském kulturním domě, kde byla instalována jednak zmíněná třídenní výstava trofejí a kde se konala rovněž sobotní konference. Páteční program určený především dětem ze škol v okolí se odehrával pro změnu na prostranství před KD. Kromě dětí z křetínské základní školy a mateřinky a malých klientů Dětské léčebny Křetín využily pozvání myslivců a do Křetína přijely i děti z letovické ZŠ, z Vítějevsi, ze Sulíkova a z Nýrova. Kromě zajímavé výstavy paroží pro ně zde byla připravena čtyři venkovní stanoviště. Děti se mohly nejen dozvědět mnoho zajímavého o chovu a výcviku loveckých psů, ale pejsky si mohly také pohladit. Zastřílely si ze vzduchovky na terč, vyslechly zajímavou přednášku o šiškách jehličnatých stromů spojenou s prohlídkou - řekl bych unikátní - sbírky těchto zajímavých útvarů a do čtveřice všeho dobrého na ně čekali páni sokolníci se svými ptačími lovci: sokolem stěhovavým, rarohem velkým, kání Harrisovou (to je cizokrajný druh káně) a výrem velkým. A do pětice nejlepšího bych málem zapomněl na stanoviště poslední - občerstvovací. Všem dětem se dostalo zdarma pití a tatranky, zkrátka však nepřišly ani paní učitelky. Děti strávily na akci v průměru 2 a půl hodiny dobré zábavy i poučení, než se rozešly, rozjely po vlastní ose, či byly rozvezeny sponzorským autobusem firmy DOPAZ do svých domovských škol. I díky krásnému počasí, ale především díky skvěle zvládnuté organizaci myslivců z Křetína, Dolního Poříčí, Prostředního Poříčí a Horního Poříčí musel být výsledný dojem z celého dopoledne a části odpoledne věnovaných dětem více než dobrý.

Sobotní odpolední konference byla určena především odborné myslivecké veřejnosti a pozvaným hostům z řad státní a krajské správy či samosprávy. Všech přítomných bylo na 130. Úvod jednání konference krátce po 14. hodině odpolední zpestřilo krátké vystoupení dětí ze ZŠ Křetín, ale další program se již nesl v odborném duchu. Konferenci moderoval předseda pořádajícího sdružení z Křetína p. Michal Šustr a v průběhu postupně vystoupili hospodáři všech tří zúčastněných sdružení: p. Radek Petrů z MS Chrastavec (který je zároveň předsedou poradního sboru oblasti), p. Antonín Šváb z MS Poříčí-Křetín a p. Luděk Elbl z MS Ochoza Vlkov-Meziříčko. Za zřizovatele oblasti promluvil Ing. Zdeněk Janoušek z krajského úřadu Pardubického kraje a svůj příspěvek přednesli předsedové obou okresních mysliveckých spolků, p. Miroslav Matějka (OMS Svitavy) a JUDr. Jiří Kšica (OMS Blansko). Odbornou přednášku na téma „Nástroje posuzování chovné hodnoty daňčí zvěře" pak přednesl Ing. Jan Dvořák, Ph.D. z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity z Brna. V závěrečné diskuzi se slova krátce ujali i někteří z řad hostů, např. poslankyně PS PČR paní Zuzka Bebarová-Rujbrová či křetínský starosta Ing. Jan Halata. Oficiální program konference končil krátce po 16. hodině a po malém občerstvení účastníků pak po zbytek odpoledne pokračovala opět výstava trofejí.

Konání výstavy trofejí se podařilo organizátorům poměrně dobře zveřejnit prostřednictvím odborného tisku, regionálních novin, ale např. i ve vysílání Českého rozhlasu Brno, a tak byla během všech tří dnů zaznamenána hojná návštěvnost lidí nejen z blízkého okolí, ale i ze vzdálenějších koutů Čech a Moravy. Celkový počet lidí, kteří výstavu o víkendu shlédli, se pohyboval okolo čísla 700.

Zdejším myslivcům patří dík za perfektní reprezentaci nejen svého sdružení, ale i svých domovských obcí v poříčí Křetínky a především pak přímo naší obce Křetín, kde se celá událost odehrála. Při příležitosti konání výstavy a konference byl vydán sborník s názvem „Oblast chovu daňčí zvěře Českomoravské pomezí - Javoří" obsahující mimo jiné i přehled všech daňčích trofejí z oblasti z let 2006 až 2010 a rovněž katalog medailových trofejí z období od roku 1995 do současnosti, které bylo všechny možno na výstavě shlédnout.

Akce se konala pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Michala Haška. K perfektnímu zajištění všeho potřebného přispěla oficiální podpora ze strany Jihomoravského kraje a Pardubického kraje, podpora ze strany obcí Křetín, Prostřední Poříčí a Horní Poříčí a také sponzorská podpora firem DOPAZ, MD Let s.r.o., Sport a lov s.r.o., HOLAS CZ s.r.o., ZEMPRO-FRUIT s.r.o., BARVY-LAKY Filip a dalších.

                                                                                        pro myslivecké sdružení napsal admin.

Za dlouhým článkem následuje dlouhá fotogalerie (foto admin). Ohlas na páteční myslivecké dopoledne pro děti si můžete přečíst i v článku „Dopoledne s myslivci" , který byl za školu publikován na webu již 26.6.2011 a kde jsou ke zhlédnutí ještě další fotky z průběhu akce.


více článků o myslivosti - klikněte sem...                                                  více fotogalerií je tady...

Vyhledávání v článcích:
  


OBEC KŘETÍN
Kontaktní údaje:

Obecní úřad Křetín
Křetín 100
679 62
Česká republika

Tel.:
+420 516 470 620

E-mail:
obec@kretin.eu

Úřední hodiny:
Středa 16:00-18:00 hod

Kde nás najdete?
Křetín na www.mapy.cz


Kalendář svozů odpadu

Portál krizového řízení JMK

Předpověď počasíUžitečné odkazy :


coupona.com.uaNapsat mail správci webu :
TOPlist


copyright © 2009 kretin.eu