oficiální stránky www.kretin.eu
Dnes je neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika, zítra Lukáš.
Škola a školka

MŠ Křetín: Procházka historií - září 2015  

Přidáno 07.10.2015 - Škola a školka

Procházka historií

Máte rádi historii? ... Někdy, když se do ní, i když třeba nechtěně, zahloubáte, je velmi zajímavá a v mnohém i poučná. A tak jsme si ve školce řekli, že zkusíme, jak to asi bude bavit děti...? Protože, aby děti získaly ucelený náhled na svět, je potřeba něco z historie vědět... Vždyť králové, královny, princové, princezny, víly, kouzelníci.... To jsou postavy, které známe skoro z každé pohádky. A děti se často ptají, kde se vzali? Kdy žili? No a my odpovídáme: přece dávno... Kdy dávno? No v minulosti: A co je to minulost? Naše historie přece... A jsme u toho. U naší historie.
Proto jsme letos v mateřské škole zvolili projekt nazvaný PROCHÁZKA HISTORIÍ. Každý měsíc seznámíme děti s jednou naší historickou památkou. Většinou to budou hrady a zámky, blízké i vzdálenější. Samozřejmé je, že nebudeme dětem předčítat z encyklopedií složité historické údaje, ale seznámíme je s historií vhodnou formou. To je pohádkou, ilustrací, obrázky... A potom vše založíme do naší nově vytvořené Historické knihy.
Začali jsme 18. září a zvolili jsme velmi blízký hrad SVOJANOV. Povídali jsme si pohádku o králi Přemyslu Otakarovi II, královně Kunhutě, jejich dceři princezně Alžbětě a o rytířích a zbrojnoších z rodu Pánů z Boskovic. Nevynechali jsme ani svojanovská strašidla, ohnivého býka a bílou paní Kateřinu. Děti poslouchaly, ptaly se a s chutí se pustily do práce. Z papíru a přírodnin jsme vyrobili maketu hradu Svojanova s jeho obyvateli a nezapomněli jsme ani na bílou paní Kateřinu, která se prochází po cimbuří. Hrad jsme umístili do šatny na okno, děti vytvořily okolo z mechu, větviček stromů, šišek a kamínků tu pravou přírodu a prostředí, kde se takové hrady stavěly a dodnes tam stojí. Bylo radost se dívat na drobné dětské ručky, jak s nadšením nosí mech (a ten se ti teda povedl, lese, ty krásné měkké mechové bačkůrky), šičky, kamínky, větvičky a vše skládají dohromady. A dílo bylo na světě. Ve školce stojí zdrobnělina hradu Svojanov. Mladší děti potom hrad krásně vymalovaly. Co myslíte, vypadá jako ten skutečný?

 

web ZŠ a MŠ Křetín                                                                                       Jarmila Levá, vedoucí učitelka MŠ

Foto: školka


více článků o škole a školce - klikněte sem...                                               více fotogalerií je tady...

Procházka historií Procházka historií - září 2015

 

Vyhledávání v článcích:
  


OBEC KŘETÍN
Kontaktní údaje:

Obecní úřad Křetín
Křetín 100
679 62
Česká republika

Tel.:
+420 516 470 620

E-mail:
obec@kretin.eu

Úřední hodiny:
Středa 16:00-18:00 hod

Kde nás najdete?
Křetín na www.mapy.cz


Portál krizového řízení JMK

Předpověď počasíUžitečné odkazy :


coupona.com.uaNapsat mail správci webu :
TOPlist


copyright © 2009 kretin.eu